חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

2 מתוך 100 סובלים: כל מה שצריך לדעת על הזעת יתר, ואיך מטפלים בזה

הזעת יתר מטרידה המוני אנשים, וגורמת להם לחוסר נוחות ומבוכה רבה. כאן תמצאו את כל מה שצריך לדעת על המצב הזה, איך לאבחן אותו ואיך לטפל בו
הזעת יתר

לא מעט אנשים מתמודדים עם המצב הזה, שעלול לגרום להרבה מבוכה וחוסר נעימות. יחד עם זאת, חשוב להבין שאם אתם חלק מהאנשים האלה – אתם לא לבד.

הכתבה הזאת תתן לך המון מידע על הנושא הזה, ותעזור לך לקבל החלטות לטיפול בהזעה. אבל לפני הכל, כדאי להבין מה זה אומר בכלל, ומדוע זה קורה.

מה זה הזעת יתר

הזעת יתר היא מצב רפואי הגורם לייצור מוגבר של זיעה. אנשים הסובלים מהמצב הזה מזיעים בדרך כלל יותר מפי שניים מכמות האנשים הרגילים.

על פי הערכות הרופאים, ההערכה היא שהמצב הזה משפיע על כשני אחוזים מהאוכלוסייה. המשמעות היא שמתוך מאה אנשים, שניים מתמודדים עם המצב הרפואי הזה.

לאנשים הסובלים ממתח או חרדה גבוהים יש סיכוי גבוה יותר לחלות בזיעה מוגברת, והיא עשויה לנבוע מסיבות שונות, כולל מתח רגשי, חום, מזג אוויר חם, פעילות גופנית וכמה תרופות.

בדרך כלל, הזעת יתר מתרחשת אצל מבוגרים ומשפיע על יותר גברים מאשר נשים.

הזעת יתר יכולה להתרחש על הפנים, בתי השחי, כפות הידיים, כפות הרגליים או חלקים אחרים של הגוף. זה יכול להיות מביך ולהקשות על ביצוע משימות יומיומיות כמו לחיצת ידיים או החזקת חפצים.

ישנם שני סוגים של הזעת יתר: ראשוני ומשני. הזעת יתר ראשונית היא כאשר הזעת יתר נגרמת על ידי עצבנות, חרדה או חוסר סובלנות לחום. הזעת יתר משנית היא כאשר זיעה מוגזמת נגרמת כתוצאה ממצב בסיסי כגון השמנת יתר, חום או גיל המעבר.

איך לאבחן הזעת יתר

ישנן דרכים רבות לאבחן אם מישהו סובל מזיעה מוגזמת. למעשה, מומלץ לפנות לרופא המטפל כדי לאבחן אם אתם סובלים מהזעה יתרה.

השלב הראשון באבחון של המצב הזה, המכונה גם זיעה מוגזמת, הוא הסתכלות על ההיסטוריה הרפואית של האדם. למצב יש סיבות שורשיות רבות, ולכן הוא דורש בדיקה יסודית של הרופא שלך כדי לקבוע איזו מהן עשויה להיות לך.

זיעה מוגזמת היא מצב שפוגע במיליוני אנשים ויכול להוביל לקשיים חברתיים ורגשיים. היא מסווגת כהפרעה רפואית מכיוון שהיא עלולה להפריע לפעילות היומיומית.

השלב הראשון באבחון הזעת יתר הוא הסתכלות על ההיסטוריה הרפואית של האדם.

הרופא צפוי לבצע מספר בדיקות, כגון:

– התבוננות בהתנהגות המטופל

– בדיקת מצבים רפואיים

– איסוף מידע על מיקום כתמי הזיעה

– בדיקות אבחון למצבים אחרים העלולים לגרום להזעת יתר כמו סוכרת או בעיות בבלוטת התריס

– ראיון קליני ובדיקה גופנית

יש לדאוג לא ללבוש בגדים צמודים מדי סביב הצוואר והחזה מכיוון שאלו עלולים להקשות על הגוף להתקרר.

גורמים להזעת יתר

המצב הלא נעים הזה עשוי להיגרם כתוצאה מלחץ פסיכולוגי, גיל המעבר, סוכרת ושימוש בתרופות. תרופות מסוימות כגון חוסמי בטא ואנטי-כולינרגיה עלולות לגרום גם להזעת יתר.

1) אחד הגורמים השכיחים ביותר להזעת יתר הוא מתח פסיכולוגי. כאשר מישהו לחוץ הוא עלול להזיע יותר מהרגיל או להזיע במקומות אחרים מלבד בית השחי (למשל כפות הידיים).

2) גיל המעבר גורם לעלייה בייצור האסטרוגן אשר משפיע על בלוטות הזיעה וגורם לעלייה בהזעה מתחת לבית השחי ועל הקרקפת.

3) סוכרת יכולה לגרום לאדם להזיע יותר מהרגיל מכיוון שהיא גורמת לו להיות רגיש יותר לטמפרטורות חמות.

איך מטפלים בהזעת יתר?

ישנם טיפולים רבים להזעה מוגברת אך הם עשויים שלא להתאים לכולם. התרופות כוללות תרופות אנטיכולינרגיות המפחיתות דחפים עצביים לבלוטות הזיעה כך שפחות זיעה משתחררת.

סוגים אחרים של תרופות כוללים הרדמה מקומית אשר מונעת הזעה על ידי פעולה על קצות עצבים אלה.

שינויים אפשריים באורח החיים שאפשר לבצע הם הימנעות מקפאין או ממאכלים חריפים שיכולים לעורר הזעה או פעילות גופנית בסביבות ממוזגות.

איך למנוע הזעת יתר

ישנן שתי דרכים להפסיק הזעת יתר: תרופות וניתוח. בעוד לשעבר יש תופעות לוואי כגון יובש בפה ועלייה במשקל, לניתוח יש סיכונים הקשורים אליו כולל נשירת שיער וזיהום.

החדשות הטובות לאנשים הסובלים ממצב זה הן שישנן אמצעי מניעה רבים שניתן לנקוט בהם כדי להפחית את הסימפטומים שלך, כולל לבישת בגדים רופפים בשכבות שיאפשרו לזיעה להתאדות בצורה מהירה יותר.

צילום:

Hand photo created by karlyukav – www.freepik.com

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן העניינים

הצטרפו לקהילות שלנו

החיים משתנים יום אחרי יום

קבלו טיפ בריאות יומי

קטגוריות

לדעת עוד

כתבות נוספות