כאבי בטן מלחץ נפשי: המדריך המלא בנושא מתח נפשי מתמשך

יש עלינו המון לחץ להצליח, להתפרנס, להיות טובים יותר כל הזמן. הלחץ הזה עלול להצבר ולגרום לכאבי בטן. כך תמתנו את הלחץ לחיים בריאים יותר

תוכן העניינים

kleberpicui

העידן המודרני מזמן שלל התנסויות, אפשרויות חדשות שלא היו מוכרות ופתרונות חדשים הממלאים את עולמנו. ישנם לא מעט פיתוחים טכנולוגיים שנועדו להקל על חיינו, אך יחד עם זאת הם מביאים איתם עומס הנובע ממגוון אפשרויות וצרכים.

המכשירים הטכנולוגיים שפותחו בשנים האחרונות יצרו מצבים שבהם אנו נדרשים להיות זמינים יותר, מעורבים יותר באופן חברתי וגם במסגרת העבודה. הצורך להספיק יותר, להצליח לעשות גם וגם, להצטיין, להרוויח, לבלוט מעל אחרים – כל אלה יכולים להיות נטל מאוד מלחיץ על נפש האדם. 

לחץ נפשי הפך להיות רווח מאוד ולא פעם מוגדר כמחלה של המאה ה-21. נפש האדם לא השתנתה במהירות שבה התפתחה הטכנולוגיה, ומה שהיה בעבר מוכר, פשוט, שיתופי, קהילתי ומקומי הפך להיות גדול, מהיר וגלובלי. אנשים חיים במערכת של סטנדרטים גבוהים וציפיות של הסביבה ושל עצמם, ולא תמיד מצליחים להתמודד עם הסטרס המתלווה לעומס הנדרש.

אדם מצפה מעצמו להצליח כלכלית, לתת לילדיו את הטוב ביותר, להצטיין בעבודה אבל להקדיש גם זמן למשפחה, וכל אלה לא תמיד משתלבים. יש אנשים שיכולים לחיות עם תחושת לחץ חיובי, כזה שמדרבן, מפעיל, ממריץ להצליח, ויש כאלה שהעומס הגדול פוגע בהם והם אינם מצליחים להתמודד עם הלחץ הנפשי וסובלים מהפרעת דחק (סטרס). 

תסמינים של לחץ נפשי

אדם הסובל מלחץ וממתח נפשי שרוי רוב הזמן בתחושה של מצוקה, כיוון שהוא אינו מצליח להנמיך את תחושת המתח ולהגיע לרגיעה ולהקלה. מערכת העיכול היא הראשונה להגיב למצבים של סטרס, ופעמים רבות מבוגרים וילדים הסובלים מלחץ נפשי יתלוננו על כאבי בטן חזקים, אף שבבדיקות לא נמצא דבר. התסמינים הגופניים והנפשיים קשורים אלה באלה, ולרוב האדם יסבול מבעיות בריאותיות נוספות הנובעות מהסטרס:

 • בעיות במערכת העיכול, שלשולים והקאות
 • לחץ דם גבוה
 • לחצים בחזה
 • חוסר איזון ברמות הסוכר
 • בעיות בשינה וקושי להירדם
 • דופק מואץ
 • עייפות כרונית
 • כאבי ראש וסחרחורות
 • חריקת שיניים
 • כאבי שרירים
 • יובש בפה
 • מחלות עור
 • לאורך זמן גם ייתכנו בעיות לב, דיכאון ועוד

הגורמים למתח ולחץ נפשי

ללחץ הנפשי יש הסברים ביולוגיים הישרדותיים שנועדו להתריע מפני סכנה או איום וליצור דריכות נפשית וגופנית. לעיתים הקשר בין האירוע לאופן התגובה אינו הולם, ואז מדובר בפרשנות שנותן האדם למצב שהוא קולט כמאיים עליו. למשל אדם הרואה חוסר הצלחה של משימה מסוימת כחוסר יכולת שלו, חש תסכול, אכזבה, הערכה עצמית נמוכה, חרדה ומתח נפשי. 

ישנם גורמים נקודתיים היכולים לגרום לחוויית דחק, כמו מחלה של אדם קרוב, התמודדות עם בן משפחה בעל צרכים מיוחדים, קשיים בזוגיות, קשיים בהורות, קשיים כלכליים, פיטורים, טראומות, משברים אישיים ועוד.  

האם ניתן לטפל במצבי לחץ ומתח נפשי?

מתח נפשי לאורך זמן הוא תהליך מזיק לבריאות הנפשית והגופנית וניתן לטפל בו. אפשר להחזיר לחיים את הסיפוק, ההנאה, השלווה והמיקוד במקום העייפות ותחושת השחיקה והמצוקה. חשוב לטפל בלחץ נפשי ולא לראות בזה גזירת גורל ודרך חיים שיש לצלוח. 

שיטות טיפול בלחץ נפשי

פעמים רבות אדם לא מודע לכך שחל שינוי חד במצבו הנפשי וכי התסמינים שהוא חש, כאבי הבטן ושאר התופעות מקורם בהפרעת דחק שמשפיעה על חייו ועל ראיית המציאות שלו. למרבה הצער, פעמים רבות אנשים מגיעים לטיפול לאחר שהגוף גבה מחיר גופני כתוצאה מהעומס הנפשי והם עברו התקף לב, חלו בסוכרת ועוד. ישנן כמה שיטות טיפול מקצועיות יעילות להתמודדות עם מצבי מתח נפשי והפרעות דחק:

טיפול רגשי CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) היעיל מאוד במצבי לחץ נפשי. במהלך הטיפול מזהים את דפוסי החשיבה הגורמים למתח ולחוויית הלחץ, יוצרים שינוי מחשבתי, ומקבלים כלים להתייחסות שונה לאותם מצבים ולנטרול המתח.  

פסיכותרפיה בגישה דינמית

מיועדת להגיע לשכבות עמוקות יותר בנפש האדם ולאתר את מקורם של אירועים מודחקים, חוויות וטראומות אשר משפיעים על ההווה של המטופל. היכולת להביט באופן שונה על אירועי עבר ולמנוע מהם להשפיע באופן שלילי על ההווה מאפשרת שחרור מלחצים ומתחים.

שיטות טיפול רגשיות נוספות בלחץ נפשי הן טיפול באומנות וטיפול בעזרת בעלי חיים.

טיפול עצמי במתח נפשי

ישנן שיטות לטיפול עצמי וליכולת להתמודד עם לחץ נפשי ולהפחית את עוצמתו.

כשאדם מודע להיותו בלחץ ומסוגל להביא את עצמו לבצע פעולות יזומות לסייע לעצמו, יש בהחלט אפשרות להטבה. סביבה תומכת ומסייעת, מאפיינים אישיים, אסטרטגיות הרגעה כמו מדיטציה, מיינדפולנס, אומנות – כל אדם בוחר את דרכו להתמודדות עם מצבי לחץ. 

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הצטרפו לקהילות שלנו

הכתבות החמות

החיים משתנים יום אחרי יום

קבלו טיפ בריאות יומי

קטגוריות

לדעת עוד

כתבות נוספות

דיקור סיני

דיקור סיני לטיפול בכאבי צוואר

חלק גדול מאיתנו סובל מכאבי צוואר, בעקבות עבודה ממושכת מול המחשב, אימוני כושר וכולי. דיקור סיני הוא אחת השיטות היעילות להפחתת כאבי צוואר