חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מקרה נדיר בישראל: אדם צעיר לקה בדלקת מוחית מאמבה נדירה (Naegleria fowleri)

bacteria-3662695_640

משרד הבריאות פרסם לאחרונה הודעה לעיתונות על מקרה נדיר של דלקת מוחית שנגרמת על ידי אמבה נדירה, Naegleria fowleri, אשר התגלתה אצל גבר בן 25 ממחוז המרכז. הצעיר, ללא מחלות רקע, מאושפז בטיפול נמרץ במצב מסכן חיים. מחלה זו היא נדירה ביותר, ודווחות על כ-400 מקרים בעולם בלבד עם שיעור תמותה גבוה מאוד.

מהי Naegleria fowleri?

Naegleria fowleri, המכונה גם "האמבה אוכלת המוח", היא אמבה חופשית הנמצאת בעיקר במקורות מים מתוקים חמים כגון אגמים, נהרות, בריכות וחמי טבילה. האמבה חיה גם בקרקע, ויכולה להימצא במים מזוהמים ובמים חמים ממתקנים תעשייתיים או מקורות חמים גיאותרמיים. בניגוד להידבקות מחיידקים אחרים, הדבקה ב-Naegleria fowleri מתרחשת כאשר מים המכילים את האמבה נכנסים לאף, ולא דרך בליעת המים.

כיצד מתרחשת ההדבקה?

ההדבקה מתרחשת בדרך כלל כאשר אדם שוחה או צולל במים מתוקים חמים. האמבה חודרת למערכת העצבים דרך האף, מתקדמת אל המוח וגורמת לדלקת מוחית קשה הנקראת Primary Amebic Meningoencephalitis (PAM). המחלה מתפתחת במהירות וסימניה הראשונים כוללים כאבי ראש, חום, בחילות והקאות. תוך מספר ימים התסמינים מתדרדרים למצב של נוקשות בצוואר, בלבול, ואובדן הכרה, ולרוב מסתיימים במוות בתוך 1-18 ימים מתחילת הסימפטומים.

החקירה והתגובה למקרה

חקירה של לשכת הבריאות במחוז מרכז של משרד הבריאות מצאה כי ככל הנראה הצעיר נדבק בחוף גיא שבכינרת. משרד הבריאות מבצע חקירה יסודית ושלח בקרי בריאות הסביבה לבדוק ולדגום את המים בחוף זה. המשרד יעדכן את הציבור ככל ויש בכך צורך.

חוף גיא הוא אחד החופים הפופולריים סביב הכינרת, אשר מושך אליו מבקרים רבים, במיוחד בעונת הקיץ החמה. הכינרת היא אגם המים המתוקים הגדול ביותר בישראל ומשמשת כאתר נופש מרכזי. עם זאת, חום המים והקהל הרב יכולים ליצור תנאים נוחים להתפתחות האמבה במקרים נדירים.

איך נמנעים מהדבקה?

המקרה הנוכחי מדגיש את הצורך במודעות לסיכונים הנדירים אך החמורים של הדבקה ב-Naegleria fowleri. כדי להפחית את הסיכון להדבקה, מומלץ להימנע מכניסת מים לאף בעת שחייה במקורות מים מתוקים חמים, במיוחד בתקופות חמות.

משרד הבריאות פועל בשיתוף פעולה עם גורמי בריאות נוספים כדי לחקור את המקרה ולהבטיח את בריאות הציבור. הציבור מתבקש להיות ערני ולהימנע מחשיפה מיותרת למקורות מים מתוקים חמים במידת האפשר.

למידע נוסף על Naegleria fowleri והדרכים להפחית את הסיכון להדבקה, מומלץ לפנות למקורות מידע מהימנים כמו ה-CDC וה-WHO.

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן העניינים

הצטרפו לקהילות שלנו

כתבות נוספות:

החיים משתנים יום אחרי יום

קבלו טיפ בריאות יומי

קטגוריות

לדעת עוד

כתבות נוספות